Seçiminizle eşleşen ürün yok.

Yepyeni trend: Dizüstü Çizmeler

Bundan on yıl kadar önce sadece podyumlarda karşımıza çıkan dizüstü çizme modelleri artık vitrinlerde ve her yerde karşımıza çıkıyor.  Aslınıza bakarsanız dünyaca ünlü pek çok modelin, oyuncunun ve tanınmış pek çok kişinin bayılarak giydiği bu modeller, gerçekten de olay yaratacak güce sahip. Çizme boyları hiç bu kadar uzamamıştı. Ve belki de çizmeler hiç bu kadar iddialı olmamıştı. Üstelik, dizüstü çizmelerin kendisi iddialı ama, en ‘salaş’ kombinlerde bile rahatlıkla uyumlu bir şekilde kullanılabiliyorlar.

Dizüstü çizme modellerinin geniş bir kullanım alanı var. Her tarza katmak, her tarzı bu tarzda bir kadın çizmesiyle bambaşka bir hale sokmak mümkün. Ancak pek çok da doğru olmayan kombin yapma biçimiyle karşılaştığımızı da belirtmemiz gerekir. Her zaman söylediğimiz gibi, üzerinize giydiğiniz şeyin vücudunuzu nasıl gösterdiği çok önemli. Hele ki bu bir çizmeyse, hele ki dizinizin epeyce üzerine kadar çıkıyorsa.

Bacak, kadın vücudunda proporsiyon bakımından en önemli uzuvdur. Modacılar da terciler de sanatlarını ya da zanaatlarını icra ederken önce bacak boyunu temel alırlar. Dolayısı ile bacaklarımızı saran çizmeler burada çok önemli bir fonksiyona sahiptirler.

Dizüstü çizmeler uzun bacak boyu için idealdir. Ancak dizüstü çizmeler de yalnız top modeller için üretilmemiştir. Eğer doğru şekilde kombin yapabilirseniz, bacaklarınızı olduğundan uzun bile gösterebilirsiniz. Bununla ilgili tüyoları çizmenin ç’sinin geçtiği yazıda aktarmaya çalışıyoruz. Ancak dizüstü çizmelerin kuralları da diğer çizmelerle benziyor olmakla beraber, bazı farklı küçük detayları da bulunuyor. Hepsine değineceğiniz.

Dizüstü çizmelerin topuk tipleri de farklılık gösteriyor. Diğer çizme modellerinde bulabileceğiniz tüm topuk modellerini dizüstü çizmelerde de bulabilirsiniz. Kalın topuklu modeller, ince topuklular, platform topuklar, ince topuklar, kısa topuklar... Hepsi diz üstü çizmelere uygulanabiliyorlar.
İsterseniz şimdi birlikte dizüstü çizmelerle yapılabilecek kombin seçeneklerine bir göz atalım.

Dizüstü çizmeler nasıl seçilir, nasıl kombinlenir?
Dizüstü çizmeler yeni sezonun en iddialı ürünlerinden biri. Malum kış aylarında çizme en vazgeçilmezimiz. Yıllarca bildiğimiz modellerin farklı şekilde yorumlanmasıyla karşımıza çıkan çizmelerin bu radikal boy uzaması, hepimizi çok heyecanlandırdı. Hem çekici hem de asi görünen bu dizüstü çizmeler, neye göre seçilmeli ve nasıl ve neyle kombine edilmeli sorusu önemli.

Her şeyden önce, rahatlık birinci kriterimiz olmalı. Normalde her zaman ayak rahatlığından söz ederiz bilirsiniz. Ancak burada ayak rahatlığı kadar bacak rahatlığını da gözetmemiz gerekiyor. Malum bu çizmeler dizlerinizin üzerine kadar çıkıyor. Dolayısı ile dizinizin rahat bükülmediği bir çizme, zaten doğru çizme değildir. Aldığınız yere bırakabilirsiniz. Bununla birlikte bilek kısmının nasıl oturduğuna, ayağınızın ayak, taban ve parmak kısımlarının çizmenin içerisinde rahat olup olmadığına da bakmamız gerekiyor. Eğer dizüstü çizmeniz bu testlerden geçtiyse güzel. Şimdi de malzemesiyle aranızın nasıl olduğuna bir bakalım.  Eğer diz üstü çizmeniz yumuşak bir deri ya da süet değilse, sizi zaman içerisinde rahatsız edebilir.

Gelelim kombin yapma biçimlerine. Yazımızın önceki kısımlarında da belirttiğimiz gibi, dizüstü çizmelerin tarzını belirlemede topuklarının tarzının önemli rolü bulunuyor. Bu bakımdan kombin yaparken seçtiğiniz kıyafet ile dizüstü çizmenizin topuk stilinin birbiriyle uyumu, zaten tüm diğer çizme modellerinde olduğu gibi. Ya tamamen aynı tarzda giysileri seçebilirsiniz, ya da tamamen zıt tarzda kıyafetlerle ters köşe kombinler yaratabilirsiniz. Bu yazımızda topuk stillerine göre kombin yapma kısmını tamamen sizlere bırakarak dizüstü çizmelerinizin üst formuna göre kombin yapma tüyoları üzerinde duracağız.

Evet, eğer etekler veya elbiseler ile dizüstü çizmeleri birlikte giymeye karar verdiyseniz, dikkat etmeniz gereken birinci husus, eteğinizin bittiği yer ile çizmenizin başladığı yer arasında en azından ortalama 1 karış boşluk bırakmak gerektiği. Eğer boşluk bundan az ise ya eteğinizi biraz kısaltmanızı ya da çizmenizi bir miktar indirmenizi tavsiye ederiz. Aradaki boşluk bundan daha fazla olabilir. Kısa elbise ve etek kombinlerinde çizmenizin bacaklarınızı sıkı bir şekilde sarmasının güzel bir görüntü sergilediğini belirtmek isteriz. Ancak biraz da bol, bacak boyunca hafif potlar yapan bir çizme de size değişik bir tarz yaratmanızda yardımcı olabilir.

Eğer şort ile bir dizüstü çizmeyi kombine etmeyi planlıyorsanız buradaki bir karış kuralını bir kez daha hatırlatmakta yarar var. Hatta böyle kombinlerde şortunuzun üzerine etek boyu onun alt sınırına kadar uzanacak, bol ve dökümlü bir bluz, hatta salaş bir kazak da tercih edebilirsiniz. Dizüstü çizmelerinizin bacaklarınızı saran modellerini tercih edebilirsiniz, ancak özellikle şortlu kullanımlarda biraz daha bol dizüstü çizmeler, daha havalı bir kombin yapmanızı sağlayabilir. Böyle kombinlerde bir çizmenin diğerinegöre biraz daha aşağıda kalması da ilgi çeken uygulama modellerinden biridir.

Gelelim pantolonlara. Elbette dizüstü çizmeler için mutlaka dar paça pantolonları tercih etmek gerekir. Burada binici tipi, kalıplı dizüstü çizmeler ile yapacağınız kombinler çok şık sonuçlar verebilir. Dizin hemen üzerinde biten boyutlarda tasarlanan bu çizmelerin diz kapağınızın arka kısmında bir oyuk, ya da esnetilmiş bir bölüm bulunması hareket konforunuz için yararlı olacaktır. Bu tip dizüstü çizmelerde hafif topuklara gidebileceğiniz gibi tamamen dümdüz modelleri de tercih edebilirsiniz.

Benzer modelleri taytlar ile de yapmak mümkün. Taytlar ile yapacağınız kombinlerde dizüstü çizmenizin boyunu biraz daha uzun bile tutabilirsiniz. Üzerine hırkalar, bol ve dökümlü kazaklar, ‘over size’ diye tabir edilen montlar, gömlekler, sweatshirtler giyerek, 2017’nin sokak modasını siz de geçtiğiniz sokaklarda yaşatabilirsiniz.

Dizüstü botlar ile mantolar ya da uzun paltolar da tercih edilebilir. Ancak giydiğiniz çizmenin kendisini göstermesi için daha kısa üst giysileri tercih edebilirsiniz. Paltonuzun boyunu dizüstü çizmenizin boyunu baz alarak seçebilirsiniz. Eğer paltonuzun, montunuzun ya da ceketinizin etek boyunu tam çizmenizin üstünü iki – üç parmak kadar kapatacak boyda seçerseniz hem bacak boyunuzu korur, hem de o şık çizmeleri sergilemiş olursunuz.

YUKARI